Manželé Jana (30) a Milan (31)
- Spoří od 18, do důchodu chtějí v 60.
- Od státu nic nečekají. Politici lidi jen balamutí.
- Spoléhají především na sebe. Pravidelné spoření považují za důležité.
- S mými radami naspoří podstatně více, než očekávali.
- V důchodu to roztočí.
- Milan se nerad fotí.
Jsou spořiví, dá se skoro říct, že držgrešle. Ale rádi si i užívají života.
Chodili spolu od základní školy. Letos se vzali. Jana je vysokoškolská učitelka se zaměřením na moderní marketingovou komunikaci. Milan zastává manažerskou pozici v IT firmě. „Chceme skloubit klidný rodinný život s kariérním růstem. A odejít do důchodu nejpozději v 60,“ svěřili se mi se svými plány.
Na moji otázku, co očekávají v důchodu od státu, zaznělo rezolutní „NIC!“ A dodali: „Počínání politiků sledujeme a hodnotíme ho tak, že jen lidi balamutí. Známe fakta a je nám tedy jasné, že státní důchod bude velmi nízký. Politikové říkají o důchodech vesměs nesmysly.“ Zeptal jsem se tedy, zda s tím něco chtějí dělat: „Ano, na důchod si spoříme.“
Platí sice hypotéku, ale nějaké úspory mají již nyní. „Vyplácí se nám, že si spoříme již od 18 let. Při studiu jsme dělali různé brigády a většinu výdělku dávali stranou.“ Byl jsem trochu překvapen, protože je na obou vidět, že se dobře oblékají a pečují o sebe. „Vkusné oblečení nemusí být drahé, něco dodá Ježíšek,“ reagovala na můj údiv s úsměvem Jana.
Než se potkali se mnou, předpokládali, že budou spořit alespoň 20.000 Kč měsíčně.
„Líbí se nám, že díky daňovým úlevám a správnému nastavení spoření budeme mít na důchod naspořeno minimálně dvakrát více, než jsme předpokládali.“
„Spoření je pro nás důležité, chceme spolupracovat s profíkem,“ loučili se se mnou po první schůzce. "Ale moji fotku na web nedávejte," požádal Milan.
Tuší, že rodina a práce jim zaberou většinu času. „Ale jsme si jisti, že v důchodu budeme v balíku, a těšíme se, že to pořádně roztočíme.“
Chcete i Vy vědět, jak získat státní podporu ke spoření na důchod? Stačí mi zaslat Kontaktní formulář.