KVALITA INDEXU SP500 JAKO ETALONU
08.02.2022
Ukažeme si podrobně, jakou kvalitu má index S&P500, který jsem vybral jako etalon pro objektivní porovnání kvality všech aktiv
- Podrobnosti o problematice měření kvality aktiv viz Kvalitní investice.
- Proč jsem jako etalon vybral index S&P500 (Index)?
- Etalonem rozumím vhodně zvolenou dvojici výnosu Ee a investičního rizika Re, které se použijí pro výpočet kvality Q každého aktiva pomocí vzorce
- Q = (E - Ee) + (R - Re).
- Jako etalon mohou velmi dobře sloužit pevně zvolené hodnoty, např. Ee = +5% a Re = 0%. To v teorii portfolia odpovídá pořadavku investora na minimální výnos a maximální riziko, které je ochoten podstoupit.
- Pro vzájemné porovnání kvality aktiv a jejich seřazení od nejlepších po nejhorší může jako etalon sloužit jakákoliv dvojice Ee a Re.
- Etalonem ale současně rozumím laťku, jejíž překonání je prvním sítem pro zařazení aktiva mezi ta, ze kterých pak sestavuji investiční portfolia.
- Protože víme, že především velikost investičního rizika je pro různé délky spoření různá, mohlo by se při nevhodně zvolené dvojici Ee a Re stát, že laťku žádné aktivum nepřeskočí a nemohli bychom portfolio sestavit.
- Nejvhodnějším řešením se proto jeví použít jako etalon nějaké vhodné aktivum, pro které by byla k dispozici dostatečně dlouhá historie tržních cen a které by bylo současně širokou odbornou veřejností vnímáno jako standard chování světové ekonomiky.
- Takovými aktivy jsou především tzv. burzovní indexy. 16 z nich je zobrazeno na následujících grafech:
- Červené křivky v grafech patří indexu S&P500. Vidíme, že ve srovnání s ostatními indexy je růstově průměrný a přitom nevykazuje tak velké výkyvy jako řada jiných indexů.
- Když k tomu přičteme, že pro něj mám nejdelší řadu historických dat, a to od roku 1927, je jasné, proč volba jako vhodného etalonu padla na něj.
- Americké akcie patří dlouhodobě k těm nejkvalitnějším, proto je index S&P500 velmi kvalitním etalonem, jehož dosažení nebo překonání je známkou vysoké kvality.
- Zkoušel jsem vytvořit etalon z několika různých indexů, ale ukázalo se, že se tím lepšího splnění mých požadavků na etalon nedosáhne.
- Jak se z Indexu zjistí potřebné hodnoty Ee a Re?
- Jednoduše tak, že se spočtou pro zadanou délku spoření za dané historické období - viz trychtýře dále v textu.
- Hlavní problém při vzájemném porovnávání aktiv je v tom, že ke každému máme obecně různě dlouhou historickou řadu tržních cen.
- To nám sice nebrání zjistit kvalitu každého aktiva tak, že na jeho historii zjistíme Ee a Re a E a R, výsledné hodnoty kvality Q ale nebudou vzájemě porovnatelné, protože jsou zjištěny za různých ekonomických podmínek.
- To můžeme napravit dvěma způsoby:
- Hodnoty Ee a Re a E a R můžeme přepočítat na stejné historické období tzv. znormováním, nebo pro všechna srovnávaná aktiva zvolíme stejné historické období.
- Každá metody má své výhody a nevýhody a proto vždy volím takovou, která lépe odpovídá úkolu, který je řešen.
- Jakou kvalitu Index má a co všechno je z něho možné vyčíst?
- Graf vývoje hodnoty Indexu:
- Barevné sloupečky vyznačují výnosy všechny 5-30 letých investic, 98% jich je kladných.
- Index vykazuje dlouhodobý průměrný střední výnos 7,5% ročně, ja ukazuje hladká modrá křivka.
- Graf vývoje hodnoty v logaritmické škále, aby lépe vyniklo kolísání hodnooty Indexu v minulosti:
- Trychtýře pro porovnání jednorázových (červené křivky) a pravidelných investic (modré křivky) pro spoření na 1 až 30 let:
- Trychtýře pro porovnání jednorázových a pravidelných investic pro spoření na 5 až 30 let:
- Vidíme, že střední výnosy (čárkované křivky) jsou velmi málo závislé na délce spoření. Střední výnos tedy můžeme použít jako dobrý odhad budoucího středního výnosu.
- Pro jednorázové investice jsou v rozmezí od 6,68% ročně (pro spoření na 20 let) do 9,93% ročně (pro spoření na 1 rok), průměr přes všechny délky spoření je 7,85% ročně.
- Pro pravidelné investice jsou v rozmezí od 3,7% ročně (pro spoření na 20 let) do 7,19% ročně (pro spoření na 1 rok), průměr přes všechny délky spoření je 4,6% ročně.
- Trychtýře nám poskytují důkaz neplatnosti poučky, že jsou pravidelné investice méně rizikové než jednorázové.
- Vidíme, že investiční riziko, vyjádřené minimálními (nejhoršími) výnosy (spodní plné křivky), je u jednorázových investic vůči pravidelným větší pouze pro spoření na 1 a 2 roky. Pro 3 až 10 leté spoření je investiční riziko stejné a pro spoření delší než 10 let je investiční riziko jednorázových investic menší než pravidelných.
- Obecně se traduje, že je bezpečnější rozdělit větší částku, připravenou k investování, na menší části a ty investovat postupně během delšího období. Má se tím omezit riziko, že celou částku investujeme na maximu před velkým poklesem.
- Trychtýře ale ukazují, že pokud máme k dispozici finanční obnos, pak jeho jednorázovým investováním podstupujeme srovnatelné nebo dokonce menší investiční riziko a dosáhneme tak lepšího výsledku spoření než postupným investováním menších částek.
- Lepšího výsledku dosáhneme proto, že střední výnos jednorázové investice je výrazně vyšší (7,6% ročně) než výnos pravidelné investice (4,2% ročně).
- Je to dáno tím, že u růstových aktiv je pravděpodobnost, že později nakoupím dráž větší než pravděpodobnost, že později koupím levněji.
- Trychtýře dokazují, že se pro dané aktivum s rostoucí délkou spoření snižuje volatilita i investiční riziko.
- Horní a spodní plné křivky se k sobě s rostoucí délkou spoření přibližují, proto jsem tyto grafy nazval trychtýře.
- Osou trychtýřů jsou čárkované křivky spojující střední výnosy.
- Poloha spodní plné křivky vůči nulovému výnosu signalizuje, jakou ztrátu, případně výnos můžeme očekávat při nejhorších ekonomických scénářích a ukazuje, jak dlouho by mělo spoření trvat, abychom měli jistotu (velmi vysokou pravděpodobnost), že neskončí ve ztrátě.
- Trychtýře pro Index ukazují, že žádná jednorázová investice nebyla prodělečná při spoření na 15 let a déle.
- U pravidelných investic bylo třeba spořit 20 let a déle, aby nedošlo při nejhorších ekonomických scénářích ke ztrátě.
- Pokud máme k dispozici dlouhé historické řady, které obsahují více velkých poklesů, poskytnou nám trychtýře velmi kvalitní obrázek o výnosech a investičním riziku a můžeme tak dobře odhadnout i budocí výnosy a investiční rizika příslušných aktiv.
- Trychtýře pro posouzení kvality směrodatné odchylky (tečkované křivky) a vyznačení spodní hranice, nad kterou leží 84% (modrá čerchovaná křivka) a 97,6% (světle modrá čerchovaná křivka) všech výnosů u jednorázových investic:
- Tečkované křivky poskytují důkaz, že směrodatná odchylka není dobrým měřítkem volatility.
- Tečkovaná křivka je spočtena jako střední výnos minus trojnásobek směrodatné odchylky a zobrazuje tak spodní hranici, nad kterou by se mělo vyskytovat 100% všech dílčích výnosů, pokud by dílčí výnosy splňovaly podmínku normálního rozdělení.
- Pokud by směrodatná odchylka správně měřila volatilitu, pak by 100% všech dílčích výnosů muselo ležet nad ní a musela by splývat se spodní plnou křivkou, která jako spojnice minimálních výnosů je spodní hranicí, nad kterou 100% dílčích výnosů leží.
- Vidíme ale, že tomu tak není, tečkovaná křivka je velmi odlišná od spodní plné křivky, dokonce je někdy nad ní a někdy pod ní.
- Je to tím, že dílčí výnosy nejsou navzájem zcela nezávislé a nesplňují tak podmínku pro normální rozdělení.
- Abychom se nemuseli tak bát nejhorších výsledků, ukazují dvě čerchované křivky spodní hranice, nad kterými leží 84% a 97,6% všech výnosů.
- Nejhorší výsledky nejsou příliš pravděpodobné,
- 84% všech výnosů jednorázových investic překoná inflaci (průměrně 2% ročně - zelená čára) už při spoření delším než 2 roky a 96,7% všech výnosů překoná inflaci už při spoření na 10 let a delším.
- Trychtýře pro porovnání kvality směrodatné odchylky a vyznačení spodní hranice, nad kterou leží 84% a 97,6% všech výnosů u pravidelných investic:
- U pravidelných investic je situace se směrodatnou odchylkou ještě horší než u jednorázových investic, odchylka od spodní plné křivky je ještě větší.
- 84% všech výnosů pravidelných investic překoná inflaci (průměrně 2% ročně - zelená čára) už při spoření delším než 3 roky a 96,7% všech výnosů překoná inflaci už při spoření na 10 let a delším.